Sekret młodzieńczego wyglądu
Skóra jest zewnętrznym wskaźnikiem zdrowia, który pokazuje nam konsekwencje procesu starzenia.
Kolagen
jest głównym składnikiem strukturalnym skóry, odpowiedzialnym za 70-80% suchej masy skóry. Zapewnia wspierającą strukturę, która nadaje skórze elastyczność i nawilżenie. To klej, który łączy prawie wszystko w naszym ciele. Bez niego dosłownie byśmy się rozpadli.
Czym właściwie jest kolagen?
Kolagen
to białko, którego mamy najwięcej w organizmie. Występuje w prawie wszystkich tkankach, zwłaszcza w skórze, paznokciach, włosach, chrząstkach i kościach. Jest bardzo ważnym składnikiem tkanki łącznej, zapewniającym elastyczność i wytrzymałość ścięgien oraz więzadeł. W większości przypadków działa synergistycznie z innymi białkami organizmu, takimi jak keratyna i elastyna.
Produkcja
kolagenu
spada po 20. roku życia, więc proces degradacji kolagenu przebiega szybciej niż jego synteza. Tym samym ilość kolagenu do 45. roku życia może zmniejszyć się nawet o 30%, co prowadzi do widocznych oznak starzenia.
Zmniejszona synteza kolagenu objawia się:
- zwiotczałą skórą
- zmarszczkami
- łamliwymi paznokciami i włosami
- ograniczoną sprawnością ruchową
U kobiet synteza kolagenu znacznie zmniejsza się po menopauzie. Do 60. roku życia możemy spodziewać się znacznego zmniejszenia syntezy kolagenu, co jest uważane za część normalnego procesu starzenia.
Proces starzenia jest dodatkowo przyspieszany przez wiele czynników, na które jesteśmy narażeni w życiu codziennym, m.in. przez dietę wysokocukrową, palenie tytoniu, promienie UV. Ponadto niektóre zaburzenia autoimmunologiczne i czynniki genetyczne mogą również wpływać na syntezę i degradację
kolagenu
.
Jaki efekt możemy osiągnąć dzięki
spożyciu
kolagenu?
Podniesienie poziomu
kolagenu
w naszym ciele może spowodować ujędrnienie naszej skóry, która dzięki temu stanie się wygładzona. Kolagen zdecydowanie pomaga także w regeneracji i leczeniu naszej skóry.
Wiele osób stara się przywrócić jędrność i zdrowie skóry od zewnątrz, stosując kremy i toniki z kolagenem. Nie wiedzą jednak, że cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby skóra w ogóle mogła je wchłonąć, dlatego lepiej zaspokoić zapotrzebowanie skóry na kolagen, spożywając odpowiednią żywność lub preparaty.