Maca – cudowny korzeń z wysokich Andów
Czy słyszałeś o korzeniu Maca? Czy znasz, jak jest wszechstronny i jak wiele pozytywnych skutków na ciało ma jego spożywanie? To roślina, która potrafiła przystosować się do ekstremalnych warunków klimatycznych i jej działanie jest wykorzystywane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W Peru Maca jest również dodawana do wypieków, chleba, różnych kasz, a nawet tradycyjnego piwa (chicha maca).
Lepidium meyenii, peruwiański żeń-szeń lub Maca, to roślina pochodząca z Andów w Peru i Boliwii, gdzie jest stosowana od ponad 2000 lat w tradycyjnej żywności i medycynie ludowej. Do 1980 roku Maca była uprawiana tylko w rejonie jeziora Junin, które leży w środkowym Peru. Tradycyjna uprawa Macy odbywa się na stosunkowo ubogich i zimnych glebach na wysokości od 4100 do 4500 metrów, co oznacza, że w takich warunkach występuje bardzo mało potencjalnych szkodników, a większość upraw jest ekologiczna.
Legenda głosi, że wojownicy Inków zyskali siłę, jedząc sproszkowaną Macę przed bitwą, a po jej zakończeniu jedzenie Macy było zabronione. W czasie hiszpańskiej kolonizacji Maca była używana jako środek płatniczy i podobno była wysoko ceniona na hiszpańskim dworze.
Maca jest bogatym źródłem witamin B1, B2, B3 i witaminy C. Mają one działanie przeciwutleniające, są ważne dla przemiany węglowodanów w energię, zdrowego rozwoju organizmu, lepszego krążenia krwi i produkcji erytrocytów (czerwonych krwinek), które dostarczają organizmowi tlen. Zawiera minerały takie jak wapń, którego poziom jest wyższy niż w mleku, a także potas, fosfor, magnez, miedź, cynk, mangan, żelazo i selen. W składzie Macy znajdujemy prawie wszystkie niezbędne aminokwasy, ponieważ zawiera aż 19 z łącznie 20 aminokwasów. Maca to także doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Zawiera również sterole obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz glukozynolany, które podczas uwalniania do organizmu przekształcane są w związki bioaktywne, które wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Naukowcy odkryli, że jej wyjątkowy skład wspomaga, reguluje i optymalizuje działanie hormonów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Pozytywne efekty macy
Maca jest adaptogenem, co oznacza, że jej spożywanie pomaga przezwyciężyć stresujące sytuacje na poziomie fizycznym, emocjonalnym, chemicznym i biologicznym. Działa przeciwdepresyjnie i zwiększa poziom serotoniny. Maca nie ma negatywnych skutków ubocznych, które pojawiają się przy przyjmowaniu farmaceutycznych leków przeciwdepresyjnych (przyrost masy ciała, zmęczenie, słaba koncentracja), wręcz przeciwnie, naturalnie podnosi poziom energii i koncentrację, jednocześnie zmniejszając stres, depresję i wahania nastroju.
- Dzięki temu, że wpływa na hormony, doskonale eliminuje trądzik, zmniejsza wrażliwość skóry i sprawia, że jest ona bardziej odporna na trudne warunki atmosferyczne.
- U kobiet łagodzi i eliminuje objawy występujące w okresie menopauzy. Zmniejsza uderzenia gorąca i ich częstotliwość, które występują u kobiet z powodu zmian hormonalnych.
- Skutecznie reguluje również cykle menstruacyjne.
Oprócz tego, że naturalnie zwiększa poziom energii, zwiększa również wytrzymałość. Wiele osób stosuje Macę jako suplement diety w sporcie. - Działa jak naturalny afrodyzjak, pozytywnie wpływa na problemy z płodnością zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wiadomo, że wpływa na jakość nasienia, zmniejsza impotencję i podnosi libido.
Produkty w koszyku
Oferta specjalna tylko tutaj!
Dodaj, aby zamówić i zaoszczędzić!
FatBurn Tea*
Przyczynia się do metabolizmu tłuszczów, eliminując nadmierną masę ciała i naturalnie tłumiąc uczucie głodu
IMUNUP*
Zawiera 7 aminokwasów, 11 witamin i 8 minerałów dla mocnego układu odpornościowego
Witamina D3 w proszku*
Najbardziej biodostępna forma witaminy D3 w proszku