Jak zapanować nad stresem?
Według Światowej Organizacji Zdrowia stres jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku. Mówi się, że już co trzecia osoba ma trwałe objawy stresu. Nigdy wcześniej w historii ludzkości stres nie było tak mocno zakorzeniony w naszym życiu, jak dzisiaj. Spotykamy się z nim zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Już teraz postrzegamy stres jako część naszego codziennego życia.
Według najnowszych danych od 70 do 80 procent pacjentów odwiedziło lekarza z powodu chorób związanych ze stresem.
Przewlekły stres osłabia umysł i ciało i może prowadzić do stanów chorobowych. Do pewnego stopnia jesteśmy tego świadomi. Czy robimy jednak wystarczająco dużo, aby uchronić się przed tym cichym zabójcą?
Czym jest stres?
Stres jest spowodowany nadmiernym narażeniem organizmu na szkodliwe czynniki. Czynniki te mogą być różne. Można je podzielić na fizyczne (hałas, zimno, upał, nieprzyjemne zapachy, nieergonomiczne warunki pracy…) i psychiczne (napięte relacje, mobbing, lęki, traumy…). Najczęściej mówimy o stresie psychicznym. Stres pojawia się, ponieważ ludzie reagują na zewnętrzne okoliczności i sytuacje, blokując przepływ energii w całym ciele.
Jest to naturalna reakcja organizmu na zdarzenia, które stanowią dla nas zagrożenie. Kiedy dostrzegasz niebezpieczeństwo, rzeczywiste lub wyimaginowane, Twoje ciało automatycznie reaguje i chce cię przygotować na stawienie czoła temu niebezpieczeństwu. Nazywamy to reakcją na stres.
Celem reakcji na stres jest ochrona przed niebezpieczeństwami. W normalnych okolicznościach pozwala nam zwiększyć skupienie, motywację i uważność, a w niebezpiecznej sytuacji pozwala szybko zareagować na bodziec lub obronić się.
Tak więc reakcja na stres pomaga również radzić sobie z codziennymi zobowiązaniami, na przykład pomagając nam skupić się na bieżących zadaniach, utrzymując naszą motywację do nauki przed egzaminem.
Po pewnym czasie stres nie stanowi dla Ciebie pomocy, ale staje się zagrożeniem dla Twojego zdrowia, dobrego samopoczucia, produktywności, relacji z innymi i ogólnie złej jakości życia.
Problemy pojawiają się, gdy stres jest obecny w Twoim życiu od dłuższego czasu. Jeśli występuje rzadko, nie daje żadnych objawów. Idealnie byłoby, gdyby stres pojawił się, gdy stajesz przed wyzwaniem i zniknął, gdy tylko spełnisz wymagania i pokonasz trudności. Po krótkich okresach stresu, przyjemnego lub niepokojącego, następuje odprężenie. Jeśli jednak stres i napięcie nie ustąpią, odprężenie nie jest możliwe i mogą wystąpić objawy choroby fizycznej lub psychicznej.
W jaki sposób Twoje ciało mówi Ci, że jesteś pod zbyt dużym stresem?
- Pojawiają się zaburzenia snu i chroniczne zmęczenie
- Przybieramy na wadze w okolicach brzucha
- Szybko chorujemy
- Mamy problemy trawienne
- Ból głowy, zawroty głowy, ból pleców
- Czujemy lęk, smutek, brak pożądania seksualnego
Produkty w koszyku
Oferta specjalna tylko tutaj!
Dodaj, aby zamówić i zaoszczędzić!
FatBurn Tea*
Przyczynia się do metabolizmu tłuszczów, eliminując nadmierną masę ciała i naturalnie tłumiąc uczucie głodu
IMUNUP*
Zawiera 7 aminokwasów, 11 witamin i 8 minerałów dla mocnego układu odpornościowego
Witamina D3 w proszku*
Najbardziej biodostępna forma witaminy D3 w proszku