Witaminy dzielą się na dwie kategorie. W pierwszej mamy nierozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Do tej grupy należą A, D, E, K. Mogą gromadzić się w organizmie i w efekcie ich nadmierne ilości mogą prowadzić do zatrucia. Następnie mamy witaminy rozpuszczalne w wodzie – witaminy B i C. Możliwość magazynowania witamin B i C w organizmie jest znacznie mniejsza, gdyż są one wydalane z moczem. To właśnie z tego powodu dużo częściej dochodzi do niedoboru witamin B i C, które są regularnie wydalane z organizmu, niż do niedoboru witamin A, D, E i K, które są magazynowane w naszym organizmie.
Jakie witaminy znamy, gdzie możemy je znaleźć i w jaki sposób mogą nam pomóc?
Rozpuszczalne w wodzie witaminy B i C.
Witaminy z grupy B lub tzw. B-kompleks to witamina B1, witamina B2, niacyna (witamina B3), kwasu pantotenowy (witamina B5), witamina B6, biotyna (witamina B7), kwas foliowy lub witamina B9 i witamina B12.
B-kompleks to witaminy z grupy B, które dbają o nasz dobry nastrój, samopoczucie i prawidłowe funkcje psychiczne. Są bardzo ważne dla naszego układu nerwowego.
Witamina C jest ważnym przeciwutleniaczem, który wspomaga wzrost kości i tkanki łącznej, pomaga w gojeniu się ran i prawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych. Chroni komórki przed starzeniem, pomaga zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym spowodowanym przez promienie UV, jest niezbędna dla zdrowych kości, zębów, chrząstek, dziąseł, skóry i naczyń krwionośnych. Występuje w owocach cytrusowych, ziemniakach, papryce, pomidorach, kapuście.